پروژه طراحی شبکه توزیع آب شهری

 پروژه طراحی شبکه توزیع آب شهری

- مقدمه

آب كه بيش از 70% سطح كره زمين را پوشانده قابل دسترس‌ترين و فراوان‌ترين ماده موجود در كره خاكي شمرده مي‌شود. در هوايي كه تنفس مي‌كنيم و زميني كه بر آن گام بر مي‌داريم اين مايع حياتي را مي‌توان يافت. اقيانوسها و درياچه‌ها و رودخانه‌ها لبريز از آب هستند و از آنجا كه سرچشمه و حافظ حيات آب مي‌باشد، زندگي گياهي و جانوري بدون وجود آب ممكن نيست. معهذا تنها بخش اندكي از آبهاي كره زمين قابل استفاده جهت شرب، كشاورزي و صنعت مي‌باشد.

 

گرچه ممكن است اقيانوس هاي جهان منابع نامحدود به نظر برسد ليكن مقدار آب شيريني كه فعلاً در دسترس انسان قرار مي‌گيرد، محدود است و تنها جزء كوچكي از كل آبي را كه از آسمان در سطح زمين باريده مي‌شود تشكيل مي‌دهد. در دراز مدت تنها آبهاي تجديد شونده اين سياره است كه براي مصرف، طي سال هاي متوالي و متمادي مي‌توان روي آن حساب كرد و اين يعني نزولات جوي آبهايي كه در زمين نفوذ مي‌كند يا در رودخانه و درياچه‌ها جمع مي‌شود و آبهايي كه به سمت دريا جريان مي‌يابد تا دوباره براثر گرماي خورشيد تبخير شود. براي اين كه استفاده از آب تداوم يابد نمي‌توان از منابع آب با سرعتي بيش از آنچه چرخه طبيعي آب قادر به احياء و توليد آنست برداشت كرد.

قدرت و توانايي بشر براي استحصال آب هاي شيرين و ذخيره آن با گذشت زمان افزايش يافته و انسان راههاي استفاده بهتر جهت استفاده از آب را فرا گرفته است. با وجود اين هنوز تكنولوژيي كه به كمك آن بتوان منابع اصلي را به طور محسوس گسترش داد يافت نشده است. ممكن است تصور شود كه شيرين كردن آب هاي شور منبع بي‌پايان آب اقيانوس ها را در اختيار بشر قرار مي‌دهد. ولي اين فرآيند علاوه بر آنكه حجم عظيمي از سرمايه را طلب مي‌كند آلودگي محيط زيست را افزايش مي‌دهد و نياز به سوخت فسيلي دارد كه خود منبعي تجديد نشدني است.

در سراسر تاريخ بشر، دسترسي مطمئن به آب يك شرط اساسي براي توسعه اجتماعي و اقتصادي و پايداري هر فرهنگ و تمدن بوده است. در بيشتر طول تاريخ زندگي بشر ذخاير آب شيرين دنيا بيش از مقدار لازم براي تأمين نياز انسانها و حفظ يكپارچگي و تنوع بيولوژيكي محيط زيست كره زمين بوده است ولي با رشد جمعيت امكان دسترسي به آب شيرين در هر زمان و مكاني خاص به شكل خاص و شكل فزاينده‌اي كاهش يافته است. از سوي ديگر عوامل اجتماعي و اقتصادي امكان دسترسي به آب را به شدت تحت تأثير قرار مي‌دهند كشورهاي در حال توسعه ممكن است سرمايه كافي و تكنولوژي مناسب براي مهار و بهره‌برداري از منابع آب بالقوه خود را در اختيار نداشته باشند.

امروزه با افزايش جمعيت، بالا رفتن سطح بهداشت از يك سو و كاهش منابع تامين آب مناسب و با كيفيت و افزايش منابع آلوده كننده آب هاي شرب از سوي ديگر اهميت بهره برداري بهينه از پتانسيل‌هاي آبي موجود و رعايت صرفه جويي در مصرف و جلوگيري از هدر رفتن آب را هر چه بيشتر نمايان مي سازد.

همچنین شما میتوانید جهت کسب  اطلاعات بیشتر ومشاوره، با کارشناسان شرکت تماس حاصل فرمایید.

tel: 55256411,09124057623

fax: 55256412

 لطفا مقاله را از لینک زیر دانلود کنید.

Download this file (طراحی شبکه آب.pdf)دانلود3793 کیلوبایت || دفعات دانلود:359 مرتبه

حتما نگاهی به این مقالات بیندازید

تبلیغات

مخازن سختی گیر
نازل سختی گیر
سختی گیر
سختیگیر رزینی
پکیج های تصفیه فاضلاب خانگی
پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی
پکیج تصفیه فاضلاب
تصفیه فاضلاب
چربی گیر فاضلاب
چربی گیر پساب
چربی گیر پساب فاصلاب
چربی گیر
رزین کاتیونی